Wiosna to piękny czas, w którym cała przyroda budzi się do życia – nic więc dziwnego, że właśnie wtedy najchętniej wybieramy aktywność i odpoczynek na świeżym powietrzu. Niestety, przebywanie na otwartych przestrzeniach w tym czasie nie wszystkim jest zalecane. Poznaj kilka prostych sposobów, które pozwolą ograniczyć uciążliwość objawów alergii.
Jest to najprostsza, a czasami również najtrudniejsza metoda zapobiegania objawom alergii. Nie wymaga stosowania żadnych środków farmaceutycznych, jednak w niektórych przypadkach całkowite ograniczenie kontaktu z czynnikiem uczulającym wprost graniczy z cudem.
Przede wszystkim, należy ograniczyć przebywanie na świeżym powietrzu w okresie, w którym stężenie pyłku jest największe, a więc w suche i słoneczne dni. Warto również powstrzymać się od otwierania w tym czasie okien – o wiele lepiej zrobić to bezpośrednio po deszczu, kiedy powietrze jest dobrze oczyszczone z pyłku. Jeśli spacer, to również w miejscu, gdzie nie ma za dużo roślin – uważać należy szczególnie na nieskoszone trawniki i łąki!
Nieocenioną pomocą przy unikaniu alergenów, czyli przebywaniu na otwartych przestrzeniach w czasie, w którym ich stężenie jest najmniejsze, jest kalendarz pyleń. Jest to zestawienie stężeń alergenów w poszczególnych miesiącach. Wskazania kalendarza alergicznego warto wziąć pod uwagę szczególnie podczas układania planu dnia lub planując wakacyjny wypoczynek. Sprawdź co teraz pyli.
Osoby uczulone na pyłek roślin bez wątpienia powinny stosować bezpieczne środki ograniczające skutki alergii. Są nimi np. leki przeciwhistaminowe nowej generacji, które nie wywołują znanych wcześniej skutków ubocznych – senności, sedacji czy trudności z koncentracją. Produkty lecznice dostępne na rynku, np. Allegra, hamują wydzielanie przekaźników stanu zapalnego, co skutkuje ograniczeniem i eliminacją objawów alergii: kataru, zaczerwienienia i obrzęku śluzówki nosa, uczucia zmęczenia i osłabienia organizmu.
Nie jest w zasadzie możliwa sytuacja w której alergenów unikniemy całkowicie. Nie można zupełnie uniknąć kontaktu z substancją, która uczula, ale można ograniczyć ilość alergenu z którym mamy styczność, a tym samym zmniejszyć nasilenie objawów. Poznaj kilka praktycznych wskazówek, które pomogą ograniczyć uciążliwość alergii.
Jeżeli objawy alergicznego nieżytu nosa i spojówek: kichanie, wodnisty katar, świąd i łzawienie oczu występują wczesną wiosną (luty, marzec, kwiecień, maj) prawdopodobne jest uczulenie na pyłek drzew (leszczyna, olsza, brzoza, dąb). Drzewa uwalniają wtedy ogromną ilość pyłku i objawy mogą być nasilone.
Jeżeli objawy alergicznego nieżytu nosa i spojówek: kichanie, wodnisty katar, świąd i łzawienie oczu występują u Ciebie latem (czerwiec, lipiec), prawdopodobne jest to uczulenie na pyłek traw. Pyłek traw jest w Polsce najczęstszą przyczyną alergii.
Czasami objawy alergicznego nieżytu nosa i spojówek: kichanie, wodnisty katar, świąd i łzawienie oczu występują późnym latem i jesienią (druga połowa lipca, sierpień, wrzesień i początek października). W tym okresie najprawdopodobniej jest to uczulenie na chwasty. Na terenach Europy Północnej i Środkowej jest to bylica, a na południu Europy parietaria i ambrozja. Planując jesienny wyjazd na południe Europy warto uwzględnić możliwość wystąpienia objawów alergii na parietarię, która uwalnia pyłek niemal cały rok.
Przyjmuj leki przy pierwszych objawach alergii. Im wcześniej nastąpi zahamowanie nieprawidłowej reakcji zapalnej, tym mniejsze będzie nasilenie objawów. Jest to szczególnie ważne u dzieci, które są najbardziej narażone na powikłanie w postaci skurczu oskrzeli (ataku astmy).
Przyjmując leki zachowaj szczególną ostrożność jeżeli prowadzisz pojazd, czy obsługujesz maszyny. Nawet nowoczesne leki przeciwalergiczne mogą powodować senność i wydłużenie czasu reakcji, obniżoną koncentrację, zdolność do nauki i spowolniony czas reakcji, czyli zespół zjawisk, które określamy mianem sedacji. Staraj się wybierać leki o najmniejszym działaniu sedatywnym, np. feksofenadynę, która w Polsce dostępna jest bez recepty pod nazwą Allegra. Zawsze czytaj załączoną do leku ulotkę dla pacjenta.
Autor dr Barbara Piękosz-Orzechowska
Piśmiennictwo: